Ainevahetus vanuses 20, 30 ja 50 ja miks on jõutreening oluline!

posted in: Gallery Post, Link Post | 0

 

Kuidas toimib ainevahetus 20, 30 ja 50 aastasel ja miks on jõutreening oluline.

Varem või hiljem saabub hetk, mil tajud vanuse mõju oma ainevahetusele. Su toitumisharjumused ja fitness-koormus on küll jätkuvalt samad, kuid märkad, et kaalunumber tõuseb sellele vaatamata. Ja sa tõepoolest ei patustanud ei liigse söömise ega diivanil lebamisega, kuid ei saa aru, miks su kaal nii julmalt valetama on hakanud. Põhjus on aga lihtne ja selge ning pea kõik toitumisspetsialistid kinnitavad seda: vanusega kaasneb ainevahetuse loomulik aeglustumine. Paljudel algab protsess ca 25-30 aastaselt, kuid 40-45 on need muutused veelgi drastilisemad. Uurime täpsemalt mis täpselt kehas toimib ning millised on lahendused.

 

VANUS: 20

Tavaliselt selles vanuses ei peaks mõistega ainevahetuse kiirus üldse pead vaevama, sest keha põletab kaloreid isegi toolil isudes, liikumisest rääkimata. “Üldjuhul on selles vanuses ainevahetuse probleemid tingitud kas tervise- või toitumishäiretest ning teatud määral geneetikast, kuid enamasti on peamine tegur elustiil ja liikumine,” – selgitab meditsiinidoktor Caroline Cederquist, ja raamatu The MD Factor Diet autor.

Vaatamata liikumisaktiivsusele, töötab sinu kasuks asjaolu, et kuni 25 eluaastani tegeleb keha aktiivselt luukoe ehitamisega ja tarbib selleks täiendavalt kaloreid. Kuid mida lähemal on 30. aastapäev, võib märgata, et keha ei reageeri enam nii kiiresti dieedile või intensiivsemale treeningkoormusele, lisab Cederquist.

 

VANUS: 30

KUNI APRILLI LÕPUNI POSTIKULU 0€ JA KINGITUSEKS PAKK SALENDAVAID MÄHISEID!

Kui sa veel pole alustanud jõutreeningutega, siis paljud eksperdid arvavad, et nüüd on selleks õige aeg. Põhjuseks on asjaolu, et ainevahetuse kiirus on otseselt seotud lihasmassiga – mida suurem on lihasmass, seda rohkem energiat kulutab keha selel ülalpidamiseks ka puhkeseisundis. 30ndates eluaastates hakkab lihasmass vähenema, umbes 1% aastas, mis mõjutabki ainevahetuse kiirust ning põhjustab kaalutõusu. Sinu keha lähtub seisukohast, et kui sa ei ehitada lihaseid, siis sa neid ei vaja ning seetõttu hakkab salvestada rohkem rasva. Ka mõõdukas jõutreening 2-3 korda nädalas 30-40 minutit on piisav, et lihasmassi hoida.

VANUS: 40

Hoidu kaalukõikumistest ja drastilistest dieetidest – kiire kaalulangusega väheneb ka lihasmass, ainevahetus aeglustub veelgi ning ülekaal on peatselt tagasi. Vaata üle toitumine ning tarbi rohkem valku – valk tekitab täiskõhutunde, mis aitab vältida ülesöömist ja toidab lihaseid, soodustades lihaste taastumist peale treeningut. Parimad allikad on lahjemad lihasordid, kaunviljad ja piimatooted. Optimaalne valgu kogus on iga inimese puhul erinev, kuid üldine soovitus on tarbida 1,5-2,5 grammi valku kilogrammi kehakaalu kohta.

 

VANUS: 50

Mängu tulevad hormonaalsed muutused ja hiilib ligi menopaus, millega kaasneb östrogeeni ja progesterooni järsk langus ning need muutused põhjustavad nii lihas- ja luumassi vähenemist kui ka kaalutõusu. Pea meeles, et lihasmass jätkab vähenemist ning seepärast on treeningutel suur tähtsus!

Jällegi, abiks on mõõdukas jõutreening! Nüüd, kui on suurenenud luuhõrenemise risk, on veelgi olulisem hoida tervisliku kaalu ning tugevdada lihaseid. Kindalsti tuleb vaadata üle tarbitav toidukogus ning seda vajadusel vähendada. Toitu tervislikult ja mitmekülgselt, tarbi lisaks D-vitamiini, mis aitab luuhõrenemise vastu.

 

 

Leave a Reply