VÕISTLEMINE FITNESSIS

posted in: TREENING, Uncategorised, VALITUD PALAD | 0

Oleme saanud lugejatelt palju küsimusi, mis on seotud fitness-võistlustega. Seetõttu pidasime õigeks anda siinkohal ülevaade sellest, mis on fitness kui võistlussport ning mis erinevused on kategooriate vahel, kuidas erineb profesionaalse sportlase tase harrastaja omast jne.

Naised saavad IFBB (Rahvusvaheline Kulturismi Föderatsioon) reeglistiku ja jaotuse järgi võistelda järgmistes kategooriates, mis omakorda jagunevad veel kasvu- ja vanuseklassidesse.

by Kristjan Järv
ESTA PILT, naiste kulturism/ physique Foto: Kristjan Järv

Physique – antud katgooria puhul on eesmärgiks lihaskonna areng, säilitades seejuures naiselikud jooned. Praktika näitab, et see on tegelikult väga raske ülesanne ja jõukohane suhteliselt vähestele, geneetiliselt andekatele indiviididele.

by Kristjan Järv
KRISTINA KOROLJAK, Fitness FOTO: Kristjan Järv

 

 

 

Fitness – lisaks kehaehituse demonstreerimisele esitatakse akrobaatika-, tantsu- ja sportaeroobikaelemente sisaldav vabakava, st kohustuslikke elemente ei ole, aga eeldab siiski häid oskusi neil aladel.  Hindamise võtmesõnad on tervis ja sportlikkus.

Hinnatakse võistleja keha sportlikku välimust kui tervikut, sealhulgas lihaste arengut, kehaehituse tasakaalustatust ja proportsioone ning võistleja välimust. Arvesse võetakse ka võimet esineda enesekindlalt ja graatsiliselt. Liiga suur lihasmass ja liigne lihaste reljeefsus on miinuseks, aga lihased peavad olema treenitud ja vähese rasvaga.

by Kristjan Järv
by Kristjan Järv

Bodyfitness – hindamiskriteeriumid analoogilised fitnessile, kuid vabakava ei sooritata.

Bikiinifitness – võistlejate puhul hinnatakse eelkõige kehavormi esteetikat, keha treenitust ja proportsioone, kuid liigne lihasmass, lihaste reljeefsus ja separatsioon on veelgi enam vastunäidustatud, kui naiste fitnessi ja bodyfitnessi puhul. Võistluste atribuutika hulka kuuluvad värvikad ja kaunistatud bikiinid, ilma platvormita kontskingad, ehted, pidulik soeng ja lavameik.

by Kristjan Järv
VASAKULT: REET REIMETS ja KRISTINA NUUT, Bikiinifitness FOTO: Kristjan Järv

Võistlemine ja võistlused toimuvad vastavate reeglite ja määruste järgi ning iga võistleja alustab oma teekonda kohalikel võistlustel. Et pääseda välisvõistlustele, peab sportlane olema võistelnud vähemalt ühel korral kahe viimase hooaja jooksul Eesti karika- või meistrivõistlustel. Selleks, et pääseda edasi tiitlivõistlustele, peab sportlane olema Eesti karikavõistlustel või Eesti meistrivõistlustel viimase kahe aasta jooksul saavutanud poodiumikoha. Tiitlivõistlused: Euroopa- ja maailmameistrivõistlused, Arnold Classic ja Amateur Olympia.

ZZU_7565 copia copy 2
EGLE ELLER-NABI, Bikiinifitness PRO FOTO: Joseph Gasperoni

Omaette on profiliiga, kuhu pääsemise võimaldab tiitlivõistluse võit, kuid otsuse nn profikaart vastu võtta teeb ikkagi sportlane – profivõistleja staatusega kaasnevad üsna mitmed kohustused ning tugevam konkurents maailmatasemel.

Eesti esimine proffitaseme võistleja bikiinifitnessis on Egle Eller-Nabi – vaata ilmunud artilit siit.

Loe lisaks Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liidu kodulehel olevat infot võistlejatele  – vaata siit.

 

Leave a Reply