TALTSUTA SÖÖMASÖÖSTUD: KUUS TÕHUSAT NIPPI

posted in: Gallery Post, TERVIS, TOITUMINE | 0

Teaduslikult tõestatud nipid ja nõuanded, mis aitavad sul hoida möllavat söömahoogu kontrolli all ning ülesöömist vältida.

Olgem ausad, pea kõik on kokku puutunud pidurdamatute söömahoogudega, mis piinavad ilmselt ka kõige tahtejõulisemaid ja distsiplineeritumaid meist. See ei tähenda, et olemegi lootusetud kaotajad ning nõrga tahtejõuga – tegelikkuses on nende tekkimise taga mitmed bioloogilised põhjused ehk emake loodus. Näiteks teatud perioodidel domineerivad naistel hormonaalsed ja emotsionaalsed tegurid, teatud osal päevast veresuhkru tase, põhjuseks võib olla ka vähene uni ja liigse energia kulutamine trennis.

„Meie keha säästlikud geenid kontrollivad söögiisu määravate hormoonide talitust, ning annavad vajadusel häiresignaale, millele keha reageerib kohese söögitarbimise vajadusega ehk söömahooga,“ selgitab Scott Isaacs, meditsiiniteaduste doktor ja „Võida söömahood!“ autor. „Kuid nende himurate söömasööstudega on võimalik toime tulla,” lisab Isaacs.

Vaatamata oma tahtejõu tugevusele või nõrkusele aitavad järgnevad soovitused ja nipid sul toime tulla raevutseva söömahooga ning sa oled võimeline üle kavaldama ka kõige nutikama hormooni, mis söömasööste põhjustab!

 

1. SEITSE TUNDI UND

Teadlased kinnitavad, et meie keha bioloogiline kell järgib 24-tunnist tsüklit ja päeva jooksul tekib meil rohkem isusid kui ärgates. Uuringute käigus avastasid teadlased, et ajul on üks bioloogiline „peakell” ning kogu keha ja kõik elundid kipuvad oma bioloogilist kella hormoonide abil selle peakella järgi rütmi seadma, Hoides hormoonide talitust tasakaalus, saab piltlikult öeldes kõik need erinevad kellad ühte rütmi sünkroniseerida, hoides muuhulgas ära ka äkilisi ja põhjuseta isusid.

 

HE1013_PUHEA_02

„Üks võimalus hormoonid sünkroonis hoida on regulaarse unerežiimi tagamine, isegi nädalavahetustel,“ selgitab Isaacs. „Korralik uni hoiab ära stressihormooni kortisooli ületalituse, mis ongi peamine isude äkilise tõusu põhjustajaid.“

Erinevad teadusuuringud on kinnitanud fakti, et vähese unega ööle järgnenud päeval suureneb vajadus maguse järele ning kiputakse näksima rohkem.

Iga päev samal ajal ärkamine aitab kehal reguleerida ööpäevast rütmi ning hoida söögiisude hooge kontrolli all. Seega ära nädalavahetustel äratuskella unusta!

 

2. TERVISLIKUD SOOLASNÄKID

„Kui sul pole probleeme kõrge vererõhuga, siis pole mingit põhjust vähendada soola kogust oma toidus,“ väidab Isaacs. „Mu treenitud patsiendid, kes päevast päeva jõusaalis higistavad, kaotavad saalis rassimisega suure hulga soola ja kui keha neil kartulikrõpsupaki haarata käsib, siis selle põhjuseks pole mitte halvad toitumisharjumused vaid treeningujärgne naatriumipuudus.“ Järeldus: kui sul isutab paki Pringelsite järele, siis üks võimalus on ampsata tervislikum tükike heeringa- või kilufileed või merikapsast.

3.  PÄIKESEVITAMIIN

Paljud meist peavad vastu pidama pikale ja pimedale talveajale, mil paratamatult tekib D-vitamiini puudus. D-vitamiini leidub rasvases kalas ja poeriiulil leiab erinevaid D-vitamiiniga rikastatud toiduvalikuid. D-vitamiini võib tarbida ka toidulisandina 1,0–5,0 mg päevas. „Päikesekiirguse mõjul sünteesitakse meie nahas D-vitamiin, mis küll kannab vitamiini nime, kuid käitub meie kehas kui hormoon, mis reguleerib kaltsiumi ja fosfori ainevahetust ja on vajalik luustiku normaalseks arenguks.“ D-vitamiini puudusest põhjustatud hormonaalsüsteemi häired võivad olla äkiliste söömahoogude põhjustajaks.

4. KIUDAINED

„Kiudainerikkad toidud aitavad alandada suhkru- ja insuliinitaset veres. Kuna kiudaine imab vett ja võtab paisudes rohkem ruumi, kestab täiskõhutunne kauem ja peletab eemale näljatunnet,” selgitab Isaacs. Kliid, täistera kaerahelbepuder, kaeratangud ja oad on suurepärased kiudaineallikad. Jälgida tuleb vaid suhkrusisaldust kiudainerikka toidu puhul, näiteks osade puuviljade puhul.

5.  VÄIKESED EINED

Kuna sa ei tunne erilist nälga ning kalorite kärpimine keharasva alandamiseks on sulle esmatähtis, siis ilmse
lt jätad sa vahele kõik soovituslikud vahepalad. Tegelikult on regulaarne toidutarbimine enam kui oluline, sest nii hoiad hormoonid tasakaalus ja ennetad äkilist söömahoogu.

„Regulaarse söömisega iga 3–4 tunni järel hoiad söögiisude seisukohalt kahe tähtsaima hormooni: näljahormooni ghreliini ja isu mahasuruva hormooni peptiidYY talituse kontrolli all. Kuigi sa ei pruugi tunda end vahepala söömiseks piisavalt näljasena, tuleb seda siiski kriisi ennetamiseks teha, hoidmaks ära näljatunnet, mil hormoonimöllu rahustaminPortrait of young woman enjoying the cakee ei pruugi enam hästi õnnestuda ning võid langeda ülesöömise lõksu.

6.  REGULAARSED MAIUSTAMISED

„Igaüks teab, et väike tükk tumedat šokolaadi paksuks ei tee, aga enesetunnet parandab küll. Paari tüki tumeda šokolaadi söömine kindlatel aegadel aitab ära hoida suuremaid magusaisusid.“ See on eriti abiks enne menstruatsiooni, kui söögiisu koos magusavajadusega kipub suurem olema. „Suurema magusaisu millegi vähese ja tervislikuga taltsutamine aitab ära hoida kommi või koogi ohjeldamatut mugimist.“

Allikas: trenniajakiri Hers Kevad’2015.

 

telli

Leave a Reply